смт Графське, Донецька область
ПIДКАЗКА затисніть ліву кнопку миші
та рухайте зображення
в будь-якому напрямку
ПIДКАЗКА використовуйте рухи,
щоб подивитися в будь-яку сторону
Великоанадольського музею лісу — відділ Донецького обласного краєзнавчого музею був відкритий у січні 1991 року. Це єдиний державний музей подібного профілю в Україні. Розташований у селищі міського типу Графське Волноваського району, у межах Державного лісового заказника «Великоанадольський». В 1968 році Великоанадольський ліс був оголошений пам'ятником природи республіканського значення, а 28 жовтня 1974 року затверджено, як заказник державного значення.
Інформація для відвідувачів:
• музей працює з 8.00 до 17.00, вихідні — понедiлок, вiвторок;
• вхідний квиток для дорослих 17 грн;
• вхідний квиток для дітей 8,5 грн;
• телефон для довідок +38(095)530-47-29;
• адреса музея — смт. Графське, вул. Граффа, буд. 7, Волноваський район, Донецька область.
Музей присвячений Великоанадольському лісу — першому рукотворному лісу Європи висадженому у степу в середині ХІХ сторіччя. Розповідає історію створення лісу, про його природу, значення для екології і економіки Донбасу. Великоанадольський ліс по праву вважається колискою наукового степового лісорозведення.
У 2004 – 2008 роках створена теперішня експозиція. Був зроблений виставковий зал та зал «відкриті фонди».
Експозиція музею розташувалась в п’яти залах і тематично поділяється на 4 основні розділи:
— «Етапи степового лісорозведення» (історія Великоанадольського лісництва з середини ХІХ ст.
до сучасності)
— «Природні умови та багатство Великоанадольського лісу» (розповідає про рельєф, геологію, води, грунти за допомогою діорам, карт, макетів, фотоматеріалів та колекцій
рослин, комах, корисних копалин)
— «Меморіальний комплекс, пов’язаний з життєдіяльністю лісничого М.Я. Дахнова»
— «Побут кінця ХІХ – початку ХХ ст.»
Для просвітницької роботи застосовується і прилегла до музею територія: алея Граффа, пам’ятник В.Є. Граффу, дендропарки лісового технікуму, будинок колишньої лісової школи та сучасного технікуму, ділянка лісу, де збереглися перші посадки дуба, зроблені В.Є. Граффом.
Будинок, де розташувався Музей лісу, було побудовано в 1852 році за розпорядженням брата Миколи І про створення метеорологічної обсерваторії (по типу Магнітної обсерваторії при гірничому інституті у Санкт-Петербурзі).
Будiвля Великоанадольського музея лісу в Донецькiй областi. (Фото © Дмитро Балховітін)В цьому будинку разом зі своєю родиною жив перший лісничий, засновник Великоанадольського лісництва, підпоручик, потім полковник корпусу лісничих Віктор Єгорович Графф. З цим будинком пов’язане життя та наукова робота послідовника В.Є. Граффа — лісничого М.Я. Дахнова.
Під час СРСР в цій будівлі розміщувався гуртожиток, а після - контора ліспромгоспу.
В протилежному боці від входу в музей починається кілометрова Головна алея (заснована в 1850 році), яка веде до лісового коледжу.
Головна алея. Поєднує Музей лісу і лісовий коледж. (Фото © Сергій Орлик)Вздовж алеї підносяться 150-літні дуби, граб, модрини, липи.
На початку алеї знаходиться пам'ятник, присвячений Віктору Граффу, побудований в 1910 році з чорного фінського мармуру.
Мармуровий пам'ятник Віктору Граффу на Головнiй алеї. (Фото © Сергій Орлик) Навколо пам'ятника стоять половецькі баби, зібрані в околицях В.Є. Граффом. (Фото © Сергій Орлик)Діорами, розміщені в залі, відтворюють флору і фауну ставків на річці Кашлагач. Представлені опудала водоплавних птахів та птахів, які гніздяться біля води, а також гербарій прибережно-водяних рослин. Є невелика колекція корисних копалин Волноваського району і монолітів грунтів.
Цікаві експонати зали:
• моноліти грунтів;
• гніздо ремеза.
В цьому залі представлена історія створення Великоанадольського лісництва з середини ХІХ ст. і до сьогодення.
Фото © Дмитро БалховітінПро становлення Великоанадольського лісу та основні етапи лісорозведення розповідають діорами, численні рапорти В.Є. фон Граффа, плани Великоанадольського лісництва, фотоматеріали лісничого М.Я. Дахнова, наукові праці Г.М. Висоцького. Експонати розповідають про утворення Державного лісового заказника «Великоанадольський» (1974 рік) та діяльність лісгоспу протягом останніх років.
Фото © Дмитро БалховітінПри Великоанадольському лісництві працювала лісова школа, зараз це лісовий коледж. Документи, фотоматеріали, особисті речі розповідають про викладачів та вихованців лісової школи.
Фото © Дмитро БалховітінУ 1892 році була створена перша дослідна лісова ділянка в Україні — «Великоанадольська». Зараз це ДП «Маріупільська лісова науково-дослідна станція». Наукові матеріали знайомлять з історією та розробками у галузі степового та смугового лісорозведення.
Цікаві експонати зали:
• фрагмент меморіальної кімнати — кабінету лісничого Миколи Яковича Дахнова, який працював з 1894 до 1919 року.
У залі представлені опудала тварин, птахів, гербарії деревно-чагарникової і трав’янистої рослинності, колекції комах. Червона Книга України. Світлини з різними видами Великоанадольського лісу.
Фото © Дмитро Балховітін
Цікаві експонати зали:
• опудало дикої свині, порося;
• опудало крота;
• опудало одуда.
У залі представлені опудала птахів та тварин, гербарії деревно-чагарникової і трав’янистої рослинності, колекція насіння деревно-чагарникових рослин. Світлини Великоанадольського лісу в різні пори року.
Цікаві експонати зали:
• біогрупа «Їжачки»;
• опудало зайця.
У залі представлені опудала тварин, степових і лісових птахів, гербарії рідкісних деревно-чагарникових і трав’яних рослин. Книги і накази про охорону природи. Діорама.
Цікаві експонати зали:
• опудало ворона;
• опудало вовка.
У залі експонуються меблі, побутові речі: буфет, стіл, стільці, рушники, скриня, комод, прядка та одяг (сорочка – вишиванка).
Цікаві експонати зали:
• буфет, комод;
• стільці.
У залі експонуються меблі, побутові речі: буфет, стіл, стільці, рушники, скриня, комод, прядка та одяг (сорочка – вишиванка).
Цікаві експонати зали:
• буфет, комод;
• стільці.
Великоанадольський ліс по праву вважається колискою наукового степового лісорозведення. Саме тут у 1843 році починалася історія степового лісорозведення з її творчими пошуками, невдачами та досягненнями. Тут жили та творили такі видатні діячі лісорозведення та географічних наук, як В.Є. Графф, Л.Г. Барк, М.Я. Дахнов, Г.М. Висоцький, Д.К. Крайнєв.
Фото © Сергій ОрликГоловне диво Веліконадольского лісу — це факт самого його існування, вперше в історії лісорозведення довів можливість створення штучних лісів у голому безводному степу.
Фото © Сергій ОрликНайбільша цінність заказника «Великоанадольський ліс» — його флора, що налічує 618 видів рослин, 37 з яких потребують особливої охорони. В результаті формування лісових умов, з’явилися не тільки нові для степу рослини, але й тварини. Площа заказника - 2543 гектарів. Основні породи — дуб, клен, ясен, липа.
Фото © Сергій ОрликНа річці Кашлагач простягнувся, закладений ще В.Є. Граффом каскад ставків. Навколо центрального ставу (над яким знята дана панорама) знаходиться популярний центр відпочинку «Форест-Парк».
«Форест-Парк». Оглядовий майданчик зі скульптурою Архангела Михайла. (Фото © Сергій Орлик) Скульптури на території Форест-Парку. (Фото © Сергій Орлик)