c. Новодеркул, Луганська область
ПIДКАЗКА затисніть ліву кнопку миші
та рухайте зображення
в будь-якому напрямку
ПIДКАЗКА використовуйте рухи,
щоб подивитися в будь-яку сторону
Деркульський кінний завод є найстарішим в Україні. Офіційною датою його відкриття вважається 25 жовтня 1767 р.
Завод розташований в селi Новодеркул (Біловодський район, Луганська область). На його території знаходиться комплекс пам'ятників архітектури XVII-XIX століть національного значення.
Будівля початку XIX століття. Проект залу був розроблений відомим архітектором Дементієм Жилярдi.
Раніше цей манеж називали "вивідний зал". Тут коней представляли іменитим гостям і покупцям.
Світло в манеж проникає через вікно куполоподібної форми, тому освітлення в приміщенні завжди таке, як і на відкритому просторі.
(Фото © Орлик Сергій)
На подвір’ї кiнного заводу знаходиться унікальна в своєму архітектурному задумі та виконанню будівля тренувального манежу в японському стилі - «Японський манеж».
Його круглий дерев’яний каркас діаметром 34 м нагадує схiдну пагоду i тримається на одній дерев’яній опорі.
Манеж було зведено 1897 року руками місцевих умільців. Центральна опора і палі виготовлені з сибірської модрини - "вічного дерева" і ще жодного разу не замінювалися.
У наш час манеж використовується за своїм прямим призначенням - для вигулу та тренування коней.
За свою історію деркульські коневоди виростили чимало видатних коней, які завойовували медалі та кубки. Найвідоміші з них - жеребець Гаммурабі і жеребець Задорний.
Жеребець Гаммурабі (англійська верхова) в 1906 році виграв Велике Всеросійське дербі. А в 1908-му він став першим конем з Російської імперії, який виступив на полях Великої Британії, батьківщині англійських скакунів.
Жеребець Задорний - "тричі вінчаний". Він перемагав у трьох значних змаганнях СРСР, а в 1960-тих взяв призове місце в США. Після цієї перемоги американці пропонували за нього 250 тисяч доларів, але отримали відмову.
Попона, якою був вкритий Задорний після змагань в США, має синю смугу на радянському прапорі, що означало приналежність коня саме українському конезаводові.
Так звані маточні конюшні призначені для утримання жеребних кобил і кобил з жереб‘ятами.
У даний момент Деркульський завод вирощує коней чистокровної верхової породи і української верхової породи.
(Всі фото © Сергій Орлик)
Раніше ця будівля була садибою управляючого Деркульським кінним заводом. Зведена в 1828 році.
Будівлі кінця XVIII - початку XIX століть.
У 1767 році завод розпочинав роботу, маючи 73 коней, а 1787-го їх було вже 881 - це найбільша кількість племінних коней серед конезаводів того часу. Станом на 2018 рік на Деркульському заводі 170 коней. Їх обслуговує 54 людини.
Арочні стелі і масивні цегляні стіни, товщина яких 1,5 м та більше, дозволяють конюшні обходитися без опалення. Взимку тут тепло, а влітку - прохолодно.
Злучний манеж — прибудова до центральних тренувальних конюшень, зведений 1904 року. Тут відбувається спарювання тварин.
(Всі фото © Сергій Орлик)
1. Найвищий у світі кінь — ваговоз на прізвисько Семпсон-Мамонт (народився в 1846 році, Великобританія). Його зріст становив 2 метри 19 сантиметрів.
2. Найменший кінь у світі — жеребець iз кличкою Літтл Памкін породи Фалабелла (зареєстрований у 1975 г.). Його зріст становив 35,5 см, а вага - 9,07 кг.
3. Найдорожчий кінь у світі — кінь iз кличкою Frankel, що належить саудівському принцу Халід Абдула. На 2016 рік ціна становила $ 131,6 млн.
4. Коні мають найбільші очі серед наземних ссавців. Радіус огляду кінських очей становить близько 350°. Тварина може бачити, що відбувається позаду, майже не повертаючи голови.
5. Кінь може дихати тільки носом.
6. Середній термін життя коня становить близько 25-30 років.
7. Коні вміють впізнавати інших коней на фотографіях та картинках.